Location

انواع کاغذها

کاغذ تست لاینر

کاغذ تست لاینر

در تعریف کاغذ کرافت لاینر توضیح داده شد که کاغذ کرافت لاینر ، کاغذی است از خمیر کاغذ که می تواند از ۱۰۰ % تا ۸۰% باشد.

اگر کاغذی تولید نمائیم که ۱۰۰% آن از کاغذهای بازیافتی باشد ، نام آن تست لاینر می باشد که در ایران به آن شبه کرافت می گویند (تولید واحدهای داخلی ) .

این نکته قابل توجه است که  هر چقدر از مقدار خمیر کاغذ ، در ساخت کاغذ کرافت کم نمائیم،  از کیفیت آن کم می گردد و به کاغذ تست لاینر نزدیک تر میگردد.

کاغذ تست لاینر در ساخت ورق کارتن استفاده می گردد و هم میتواند در لایه رو قرار گیرد و هم در لایه زیرین ، که این امر بستگی به کیفیت کاغذ تست لاینر دارد.

در حال حاضر اکثر کاغذهای وارداتی تست لاینر هستند که بطور اشتباه در ایران به آنها هم کرافت لاینر می گویند.

گرماژ این کاغذها از بین ۱۱۵ تا ۱۲۷ گرم میتواند متغیر باشد.

این کاغذ بصورت رول بوده و با عرض ۱۰۰ – ۱۲۰-۱۶۰-۱۸۰-۲۰۰ -۲۲۰- ۲۴۰ سانتی متر تولید و یا وارد می گردد.

کاغذ کرافت

کاغذ کرافت ، کاغذی است بسیار محکم با انعطاف زیاد و مقاوم در برابر پارگی .

 

این نوع کاغذ از چوب های جنگلی درست گردیده و در کارخانه کاغذسازی مراحل گوناگونی را طی میکند تا چوب تبدیل به خمیر و خمیر نبدیل به کاغذ می گردد .

 

معمولا رنگ این نوع کاغذ قهوه ای می باشد ولی چنانچه خمیر رنگبری گردد ، میتواند به رنگ سفید هم باشد .

 

کاغذ کرافت تعریف خاصی دارد و باید حداقل ۸۰% آن خمیر کاغذ ( به دست آمده از چوب) باشد  ولی متاسفانه در کشور ما به تمام کاغذهای قهوه ای رنگ ، بسته بندی کاغذ کرافت میگویند و این کاملا اشتباه است. این کاغذ در گرماژ و ابعاد مختلف تولید میگردد .

 

موارد مصرف کاغذ کرافت :

 

صنعت بسته بندی – کارتن سازی – پاکت گچ و سیمان – ساک های دستی – مقواهای چندلایه – پاکت های مستحکم و …

 

در ایران شرکت چوکا برای تولید کاغذ کرافت طراحی و نصب شده است

 

ولی متاسفانه بعلت کمبود چوب های جنگلی این کارخانه از کاغذهای باطله استفاده می کنند و درصد ناچیزی ممکن است در پروسه تولید کاغذ خود چوب بکار ببرد .

 

در حال حاضر ما ، واردکننده انواع کاغذ کرافت هستیم.

 

کاغذ تاپ وایت

کاغذ تاپ وایت ، کاغذ کرافت یا تست لاینری است که روی آن سفید می باشد و در لایه رویی ورق کارتن مورد استفاده قرار می گیرد و کیفیت چاپ آن نیز مطلوب می باشد.

گرماز این نوع کاغذ بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ گرم متغیر میتواند باشد و از بین ۲۰% تا ۲۵% خمیر بازیافتی سفید در سطح رویی و ۷۵% تا ۸۵% خمیر کارتن و بازیافتی در لایه زیرین قرار دارد .

ماشین آلات ساخت این نوع کاغذ دو هدباکس بوده و فقط این نوع ماشین آلات توان تولید کاغذ وایت تاپ را دارند.

درحال حاضر تعدادی از واحدهای داخلی این نوع کاغذ را تولید می نمایند و الباقی نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردد.

کاغذ کاربن لس

کاغذ کاربن لس (خودکپی) چیست؟

کاغذ کاربن لس به نوعی همان کار کاغذ کاربن دار را انجام میدهد با این تفاوت که عملا هیچ نوع کاربنی را مشاهده نمیکنید و هرگز دستانتان را سیاه و کثیف و سطل زباله تان را بیهوده پر نمیکند

بدینوسیله در مصرف کاغذهایی که صرف تولید کاربن میگردند صرفه جویی بزرگی صورت میگیرد که نتیجه آن قطع کمتر درختان میباشد.

 

کاغذ کاربن لس چگونه کار میکنید؟

این صفحات در اصل به کپسولهای میکروسکپی آغشته شده اند که ترکیب آنها موجب ایجاد رنگ و انعکاس رنگ بر روی صفحه زیرین میگردد. طرز کار این نوع کاغذها بدین صورت است که وقتی هر نوع فشار مکانیکی مثل فشار تاشی بر اثر نوشتن یا تایپ کردن بر روی این کاغذها وارد میشود کپسولهای رنگی قسمت صفحه رو ، که قسمت زیرین آن دارای یک لایه روکش از کپسولهای رنگی مذکور میباشد آزاد شده و با کپسولهای صفحه زیر که قسمت روی آن آغشته شده است ترکیب شده و یکی از آنان دیگری را تقویت کرده و رنگ مشکی یا آبی را (با توجه به نوع کپسولها) منعکس مینمایند و کاغذ به این رنگ آغشته میگردد صفحات میانی کاغذهای بیش از ۲ نسخه هم روی آنها و هم پشت آنها به این کپسولها آغشته میگردد و به علت ۲ بار آغشته شدن است که گرماژ یا وزن کاغذهای میانی سبکتر از کاغذهای اول و آخر میباشد

هر سطح این کاغذها پوشیده شده از میلیونها کپسول میکروسکپی  میباشد که کاملا خشک شده است . در اصل محلولی از کپسولهای رنگی بی رنگ (در ظاهر) و روغن مخصوص میباشد که تماما بوسیله کپسولهای پلاسنیک مانندی پوشیده شده اند که در اثر فشار شکسته میشوند

تصویر مجاور کپسولهای مذکور را بر روی یک تار موی انسان نشان میدهد تا بهتر متوجه میزان ریز بودن این کپسولها شوید

نسخه های کپی کاغذهای کاربن لس رادان جهت افزایش کاربرد در تفکیک اسناد تولید و افزایش سرعت گردش امور اداری در رنگ بندی های متفاوت عرضه میگردند

منبع : شرکت رادان تحریر

 

کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه از خمیر چوب الیاف کوتاه به همراه ۱۰ تا ۲۰ درصد خمیر کرافت الیاف بلند سفید شده تولید می گردد.

گرماژ ان از ۴۲ تا ۴۸٫۸ می باشد

عرض رول کاغذ روزنامه ۷۰ – ۸۶- ۱۰۰-۱۴۰ می باشد

کاغذ و مقوای گلاسه (Glossy paper and card board)

کاغذ گلاسه یکی از مرغوبترین کاغذهای تولید شده می باشد و معمولا به دو صورت مات و براق در بازار یافت می شود.

کاغذ گلاسه به خاطر کدینگ مواد شیمیایی و معدنی که بر روی آن انجام می گردد ، بسیار با استحکام و جذب یکنواخت جوهر در آن یکی از ویژگی های آن می باشد . این نوع کاغذ و مقوا در چاپ هایی که می خواهند کیفیت خوبی را ایجاد نمایند ، بکار برده می شوند.

این کاغذ از خمیر کاغذ الیاف بلند تولید می گردد . گرماژ کاغذ و مقوای گلاسه از گرماژ ۵۰ تا ۳۵۰ بوده و به دو صورت رول و شیت مصرف می گردد.

مواد شیمیایی معدنی که در پوشش این نوع کاغذ و مقواها بکار می رود ، عبارتند از :

  • کائولینیت
  • کربنات کلسیم
  • بنتونیت
  • پودر تالک و …

این پوشش ها ممکن است بصورت دورو و یا یک رو در بخش کاغذسازی استفاده می گردد .

 

مقوای دوبلکس (Duplex board)

مقوای دوبلکس به مقوایی گفته می شود که از دو لایه ساخته شده است . لایه زیرین که از خمیر کاغذ بازیافتی با مرغوبیت پایین تر و لایه رو از خمیر کاغذ بازیافتی سفید ( یا رنگ زدایی شده )

در پروسس ساخت مقوای دوبلکس ماشین آلات کاغذسازی باید حداقل دو هدباکسه باشند تا توان تولید این گونه مقواها را داشته باشند.

در ساخت این مقوا مسئله اصلی چاپ روی آن می باشد که معمولا تا ۵ رنگ را باید به خوبی جواب داده (ورنگ به همراه قسمتی از مقوا از روی مقوای اصلی جدا نگردد.)

بر روی قسمت سفید مقوای دوبلکس مواد معدنی و شیمیایی خاصی کد می گردد که این مواد به استحکام و چاپ پذیری مقوا کمک شایانی میکند .

این مقواها معمولا از گرماژ ۲۰۰ گرم تا ۴۰۰ گرم در بازار یافتی می شوند و مصارف گسترده و گوناگونی در صنعت بسته بندی ایفاد می نماید.

یک مقوای دوبلکس خوب باید دارای شرایط زیر باشد :

  • پوشش کدینگ یکنواخت
  • جذب جوهر پایدار
  • زبری سطح کم و نقاط چاپ غنی

این نکات باعث می شود که نتیجه چاپ بسیار عالی باشد.

  • این مقوا بصورت رول و شیت قابل استفاده می باشد.

 

کاغذ فلوتینگ

کاغذ فلوتینگ که به آن کاغذ کنگره ای هم گفته می شود ، در ایران توسط کارخانجات متعددی تولید می گردد و واردات آن تقریبا صفر می باشد.

در ایران فقط کارخانه چوب و کاغذ مازندران است که تولید آن را با روش خاص خمیر مرسوم به فرآیند نیمه شیمیایی سولفیت خنثی از مخلوط گونه های چوبی را به عهده دارد.

کاغذ فلوتینگ در صنعت ورق کارتن از جایگاه خاصی برخوردار است و در حقیقت وظیفه اصلی تحمل بار و ضربه های وارده را بعهده دارد.

بغیر از کارخانه چوب و کاغذ مازندران الباقی کارخانجاتی که فلوتینگ تولید می نمایند ، این نوع کاغذ را ۱۰۰% از کاغذهای بازیافتی تولید میکنند .

کاملا مشخص می باشد که فلوتینگ ساخته شده از خمیر چوب ،آیده آل ترین نوع کاغذ فلوتینگ می باشد.

گرماژ کاغذ از ۱۱۰ تا ۱۲۵ متغیر می باشد و عرض رول های آن بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ متغیر می باشد.

 

مقوای پشت سفید (Duplex board white back )

مشخصات مقوای پشت سفید دقیقا مثل مقوای پشت طوسی می باشدو فقط لایه زیرین آن  از خمیر کاغذ بازیافتی مرغوب تری استفاده شده است.

این مقواها مثل سایر مقواهای دوبلکس در گرماژ ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم بصورت عمومی مصرف می گردد و بصورت رول و شیت هم مصرف می گردد.

کاربرد آن بیشتر در بخش بسته بندی دارویی می باشد.

کاغذهای رول ترمال

جهت چاپ با حرارت  مناسب برای استفاده در صندوقهای صدور فیش و نیز دستگاههای POS/ATM/Cash Register انتخاب شده اند تا ضمن کاهش فشار به هد حرارتی پرینتر فاقد پرز و کریستالهایی است که هنگام برش و جدا سازی کاغذ از پرینتر هد را آلوده میسازد

کاغذهای ترمال  دارای درجه حساسیت بسیار بالا برای ثبت مطالب با دقت بالا و در حرارت کمتر و درج نقاط خاکستری انتخاب شده اند ضمن آنکه کاغذهای حرارتی  از درجه ثبات و پایداری بالایی بعد از چاپ برخوردار هستند و نیازی به کپی نمیباشد.

رولهای صندوق حرارتی/ترمال با کاغذ رنگی

کاغذهای رنگی رول ترمال جهت کنترل و تفکیک چاپ صندوقهای صدور فیش به منظور تفکیک شیفتهای صدور فیش، روزهای مختلف صدور فیش توسط صندوق یا گذرگاههای صدور قبض عوارض کاربرد دارد.

این کاغذها نظیر رولهای حرارتی عادی بوده که سطح قابل پرینت آنها رنگی شده اند و قسمت پشت آنها به منظور ایجاد قابلیت چاپ آرم یا لوگو به صورت سفید میباشد.

گرماژ این کاغذ ها حدود ۵۵ گرم می باشد
پایداری تصویر ایجاد شده در کاغذهای ترمال از لحظه ثبت ۳ سال میباشد به شرطی که در نگهداری آن قبل از استفاده و نیز بعد از پرینت شرایط محیطی با درجه رطوبت بین ۴۵ تا ۶۵ درجه و درجه حرارت زیر ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) کنترل گردد.
کاغذهای حرارتی عمدتا نسبت به اشعه ماورا بنفش UV حساس بوده و دچاز تغییر رنگ میشوند. با توجه به اینکه لامپهای فلورسنت (مهتابی) و کم مصرف مقدار قابل توجهی از این اشعه را میتابانند لازم است کاغذهای ترمال قبل و بعد از استفاده در معرض تابش این اشعه قرار نگیرند.
از خصوصیات کاغذهای رول حرارتی  میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

کیفیتی بی نظیر به دلیل مرغوبیت کاغذ و روش تولید

ابعاد استاندارد (قطر رول، قطر بوبین)  و متراژ دقیق

ثبات و پایداری طولانی متن در رولهای حرارتی

کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری چاپگر

متفاوت، مرغوب و مقرون به صرفه

منبع : شرکت رادان تحریر

 

مقوای پشت طوسی (Duplex board gray back )

مقوای پشت طوسی در حقیقت مقوای دوبلکسی است که لایه زیرین آن به رنگ خاکستری و یا طوسی مشاهده می گردد در مقواهای دوبلکس ، مقوای پشت طوسی بالاترین آمار را از نظر مصرف در صنعت بسته بندی دارا می باشد.

ابعاد استاندارد آن معمولا ۱۰۰×۷۰ و یا ۶۰×۹۰ می باشد و گرماژ آن بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم متغیر می باشد . این مقوا بصورت رول هم قابل مصرف در کارخانجات می باشد.

این نوع مقوا در بسته بندی جعبه هایی که بصورت مستقیم با مواد غذایی سر و کار ندارند ، مصرف می گردد . نظیر جعبه دستمال کاغذی و پورهای شوینده و ….